Çağımızın Veba’sı Koranavirüs

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün; Türkiye genelinde bulunan 7 şube ve 26 il temsilciliği adına, dünyada binlerce insanın ölümüne sebep olan, ülkemize de sıçrayan, çağımızın vebası Koronavirüsü ile ilgili bi

Çağımızın Veba’sı Koranavirüs

Çağımızın Veba’sı Koranavirüs

 

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün; Türkiye genelinde bulunan 7 şube ve 26 il temsilciliği adına, dünyada binlerce insanın ölümüne sebep olan, ülkemize de sıçrayan, çağımızın vebası Koronavirüsü ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

 

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün; Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi tehditler oluşturan koronavirüsü ile ilgili devletimizin almış olduğu tedbirleri yerinde buluyor, sosyal medya aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığımızın yapmış olduğu tedbir çalışmalarını karalamaya çalışanları, böyle bir durumda birlik ve beraberlik içerisinde olmaya ve daha sağduyulu davranmaları gerektiğini düşünüyor, tamamen ülkemizin ve insanlarımızın sağlığı için verilen bu mücadeleye her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının destek vermesini ve temel ihtiyaç gereksinimleri üzerinde fiyat fırsatçılığı yapanları da kınıyorum.

 

FIRSATÇILARA DİKKAT

 

İçişleri Bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelge ile birçok çalışma alanı bir süreliğine durduruldu. Bu süreçte birbirimize karşı desteğimizi artırmalıyız ve fırsatçılara yer vermemeliyiz.  Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu 14 gün kuralına uyalım ve bir süreliğine sarılmaya, dokunmaya ara verelim. İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine bugün saat 24:00 itibariyle durdurulması ve belediyelerin semt pazarları ve umuma açık olan alışveriş alanlarına kısıtlama getirmelerini yerinde buluyor, tüm vatandaşlarımızın bu kurallara uymalarını arzu ediyoruz.

 

HAYVAN KAYNAKLI OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

 

İlk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılı Aralık ayının başında görülüp, bu bölgedeki yetkililer tarafından tanımlandığı için gayri resmi Wuhan koronavirüsü adıyla da bilinen yeni koronavirüsü solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir virüstür. Yapılan araştırmalar sonucunda virüsün tek zincirli RNA virüsü olan koronavirüs ailesinden olduğu görülmüştür. İlk vakalar bölgedeki büyük bir deniz ürünleri ve hayvan pazarı ile bağlantılı olduğu için virüsün hayvan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Wuhan koronavirüsünün bulaşma yollarının tamamı, hastalığın yeni olması nedeniyle kesin bilinmemektedir. Virüsün insandan insana damlacık yoluyla ve doğrudan temas ile geçebildiği bilinmektedir.

 

HASTALIĞI ENGELLEME YOLUNDA BÜYÜK ADIMLAR

 

Virüs solunum sistemine yerleşmektedir.  Yapılan araştırmalar semptom göstermeden virüsü taşıyan, kuluçka dönemindeki kişilerin de bulaşıcı olduğunu göstermiştir. Ancak kuluçka döneminde yayılma virüsün en etkili yayılma gösterdiği dönem değildir. Virüs hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların solunum salgılarının temas ettiği yüzeylere dokunulmasından sonra ellerin göz, ağız, burun mukozası teması ile bulaşmaktadır. Koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığını önleyecek aşılar henüz geliştirilme aşamasında olduğu için hastalığı engellemenin en etkili yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Virüs esas olarak insandan insana yayıldığı için çok basit ancak önemli adımlar atılması hastalığı engelleme yolunda büyük adımlar atacaktır. Koronavirüsün engellemek için alınacak en önemli önlemlerden ilki elleri sık sık sabun ve suyla yıkamaktır. Özellikle halka açık bir yerdeyken burnunuzu sildikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra elleri en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak gereklidir.

 

CORONA VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 gün kuralı ile corona virüsü korunma yolları şöyle;

 

Son 14 gün içerisinde yurt dışından gelinmesi halinde ateş ve öksürük gibi belirtiler yoksa dahi 14 gün evden çıkmamak büyük önem taşıyor.

 

Evden çıkılacaksa corona virüsü maskesi takılması gerekiyor.

 

Mümkün olduğu kadar toplu taşıma kullanılmaması gerekiyor.

 

Ziyaretçi kabul etmemek ve yakın temastan kaçınmak çok önemli.

 

Bulunduğunuz odayı sıklıkla havalandırmaya özen göstermeniz gerekiyor.

 

Aynı tabak, bardak gibi eşyaların kullanılmaması gerekiyor.

 

Yüz maskesi, başkalarını enfekte olma riskinden korumak için, yeni koronavirüse sahip ve semptomlar gösteren kişiler tarafından kullanılmalıdır.

 

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Merkezi, Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, Batman Şube Başkanı Tercan Atılgan, Mersin Şube Başkanı Ahmet Söyler, Ordu Şube Başkanı Osman Şahin, Tokat Şube Başkanı Kenan Kayhan, Antalya Şube Başkanı Filiz Keleş, İzmir Şube Başkanı Kaan Engin Vardar Şube Başkanlıkları ve 25 il temsilciliği; Adana Hüseyin Yetiş, Adıyaman  Arzu Kızıldağ, Antalya Filiz Keleş, Balıkesir Haluk Özçelik, Bartın Hüsamettin Elmas, Bursa Münir Temelli, Çanakkale Kemal Peltek, Diyarbakır Yaşar İçen, Eskişehir Gülseren Şenyüzlü, Giresun Nur Kılıç, Iğır Ferdi Aras, Isparta Elif Akgül, Kırklareli Savaş Eskici, Kırşehir Ulaş Salih Özdemir, Kütahya  Hasan İşcan, Malatya Hamit Özpolat ,Muğla Tuğba Yanıkgönül, Sinop Serhat Özşahin,  Şanlıurfa Mehmet Canbek, Tekirdağ Şaban Kardeş, Trabzon Ömer Salkı,Yalova Saliha Akdoğan, Yozgat Mustafa Çamsarı, Van Ebubekir Demir, Afyon Zafer Murat Çakır, Dinçay Doğar. Ortak Basın Bülteni’dir.


HABERLER 18.03.2020 14:08:05 5316 0
Pazartesi 37.9 ° / 26.4 °
Pazartesi 37.9 ° / 26.4 °
Salı 39 ° / 27.3 °

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.