Yerel Basın Birliği, Sorunları Masaya Yatırdı
Haber
08 Şubat 2020 - Cumartesi 10:43 Bu haber 3652 kez okundu
 
Yerel Basın Birliği, Sorunları Masaya Yatırdı
Başkanlığını Nezir Karayün'ün yaptığı Türkiye Yerel Basın Birliği Derneği, 22 ilden 100 gazetecinin katılımıyla 27-29 Nisan tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecek çalıştayda sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatıracak.
- Haberi
Yerel Basın Birliği, Sorunları Masaya Yatırdı

Yerel Basın Birliği, Sorunları Masaya Yatırdı

Başkanlığını Nezir Karayün'ün yaptığı Türkiye Yerel Basın Birliği Derneği, 22 ilden 100 gazetecinin katılımıyla 27-29 Nisan tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecek çalıştayda sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatıracak.

 

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün, Antalya'da gerçekleştirilmesi planlanan "Türkiye'de Yerel Basın'ın Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı çalıştayı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Karayün konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Türkiye'de ilkini gerçekleştireceğimiz 'Türkiye'de Yerel Basın'ın Sorunları ve Çözüm Önerileri' konulu çalıştayımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türer'in ve şube başkanımız Hidayet Gültekin'in ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz, şube açılışımıza ve Çalıştayımıza, 22 ilden 100 gazetecinin katılım göstereceği etkinliğimiz 27-29 Nisan tarihleri arasında Antalya ilinde gerçekleşecek. 25 ilde temsilciliğimizi, 5 İlde de Şubemizi kurduk. Yerel Basın Birliği Derneği olarak, 81 ilde şubeleşerek yerel basının öncüsü olmayı hedeflemekteyiz. Antalya şubesinin ardından Tokat şubemizin de açarak Yerel Basın Birliği ailemizi güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

"AMAÇ MESLEKİ HAK VE ÇIKARLARIN KORUNMASI"

Genel Başkan Nezir Karayün; Yerel Basın Birliği Derneği olarak; T.C. Anayasası, Demokrasi ve İnsan Hakları Beyannamesi çerçevesinde düşünce ve basın özgürlüğünün, Türkiye'de tam olarak gerçekleşmesi, haber alma hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi, gazete, dergi, radyo, televizyon gibi yazılı, işitsel, görsel ve elektronik iletişim ve internet alanlarını kapsayan gazetecilik mesleğini; mesleğin geleneklerini, ahlak ilkelerini korumak; yayın organlarının sahipleri ve çalışanlarının mesleki hak ve çıkarlarının korunması için çalışmak, üyelerinin kültürel gelişmesine, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Karayün, birliğin amaçlarını sıraladı.

"EĞİTİM, TEMSİL EDİLME, BİLGİLENDİRME"

Karayün; "Baskı ve haksızlıklara uğrayan üyelerimizin hukuksal yollardan yapacağı mücadelelerde destek olmak, gazete sahipleri ve çalışanlarının düşünce ve şekil itibarı ile yadırganması ve engellenmesinin önüne geçmek, sağlık ve güvenliğinin sağlanması, ekonomik çıkarların korunması, eğitilme, temsil edilme, bilgilendirme, sağlıklı bir çevreye sahip olma hakkı olarak belirlenmiş bulunan, basın- yayın organları, sahip ve çalışanlarının haklarını toplumda ve ilgili kanunlarda aranması, tanınması, bu hakların kullanılmasının sağlanması, hak ihlalleri karşısında üyelerini koruyabilecek girişimlerde bulunmak ve desteklenmelerini sağlamaktır" şeklinde konuştu.

"SORUNLARIMIZI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SUNACAĞIZ"

Çalıştayda Türkiye'de yerel basının sorunları ve çözüm önerilerinin masaya yatırılacağını vurgulayan Karayün, sözlerine şöyle devam etti: "Sonunda yapacağımız rapor kitaplaştırılarak, öncelikle BİK ve BYEGM'e, ilgili kurum ve kuruluşlara, Başbakanlık ve T.C. Cumhur Başkanlığına sunulacaktır. Amacımız, çalıştay ile yerel basının ihtiyaçları, sorunları, çözüm önerileri, iş süreçlerini ilişkilendirilmesi, ilerlemesi için gerekli iyileşme alanları da bu şekilde ortaya çıkmasını sağlamaktır. Belirlenen hedefler yerel basında çalışanlar için daha anlamlı olacak ve başarı olasılığı daha da yükselecektir. Katılım ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: yerel basının sorunları, yerel basın antalya çalıştayı, yerel basına
Yorumlar
Haber Yazılımı